Dywany – wyjątkowa ozdoba nowoczesnego wnętrza

ToHurt.pl
 | 03/10/22

Trendy się zmieniają, ale dywany, jako jeden z najważniejszych elementów dekoracji wnętrza, nie wychodzą z mody. Nadają pomieszczeniu przytulności, ocieplają je, a przede wszystkim doskonale dekorują.

Trendy się zmieniają, ale dywany, jako jeden z najważniejszych elementów dekoracji wnętrza, nie wychodzą z mody. Nadają pomieszczeniu przytulności, ocieplają je, a przede wszystkim doskonale dekorują. Nic dziwnego, że dywany powstają od niepamiętnych czasów w niezliczonej ilości kolorów, faktur, wzorów i deseni.

Dywan pełni też praktyczną rolę – izoluje od podłoża i ociepla posadzkę. Stąpanie po miękkim materiale to dla wielu niewątpliwe źródło ogromnej przyjemności. Nic dziwnego, że dzieci uwielbiają się bawić na dywanie, a i dorosłym zdarza się czasem na nim położyć, by przez chwilę odpocząć.

Dywan – stylowy dodatek

Któż z nas nie słyszał o perskich dywanach? Jak się okazuje – z tkania dywanów można uczynić sztukę. Tradycyjna technika tkania dywanów, praktykowana od niepamiętnych czasów na terenie Persji (dzisiejszego Iranu), kultywowana jest do dziś. Jako bezcenna umiejętność została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dywany z poszczególnych prowincji różnią się od siebie pod względem wzorów i wykonania, wszystkie jednak stanowią dowód najwyższego kunsztu ich wykonawców. Sztuka ta była uprawiana i podziwiana już w czasach starożytnych. Najstarszy znany nam dywan, który zachował się po dziś dzień pochodzi z IV lub III wieku p.n.e.

Odrębny rozdział w historii dywanów stanowią te, które tkane są z przeznaczeniem do powieszenia na ścianie – arrasy. Były to artefakty niezwykle cenne, a tkacze malowali na nich nicią najróżniejsze, najbardziej wyrafinowane sceny.

Dywany do wnętrz 

A dziś? Dywany do nowoczesnego wnętrza muszą być atrakcyjne wizualnie i praktyczne, a do tego dobrze komponować się z całością wystroju. W zależności od preferowanej przez nas stylistyki powinniśmy wybrać odpowiedni wzór, deseń i fakturę dywanu.

Dywany do nowoczesnego wnętrza

Projektanci dywanów mają dziś duże pole do popisu. W trendach mieszczą się bowiem zarówno dywany o wzorach geometrycznych, jak i abstrakcyjnych oraz również kwiatowych czy zwierzęcych. Jeśli chodzi o barwy, możliwości kreacji są praktycznie nieograniczone – nabywca znajdzie zarówno dywan w kolorach pastelowych, jak i jaskrawych, żywych oraz industrialnych antracytach i szarościach.

Nowoczesny, czyli jaki? 

Synonimem „nowoczesności” są dziś wzory geometryczne, minimalistyczne, stonowane barwy, odcienie bieli i czerni. Trójkąty, kwadraty, koła, regularne desenie w czerni i bieli, linie proste, zdecydowane kontrasty to uzupełnienie wnętrz o charakterze minimalistycznym i industrialnym – stanowiącym hołd dla uprzemysłowienia czasów współczesnych. Dywany do nowoczesnego wnętrza urządzonego w duchu tego rodzaju stylistyki będą zatem albo jednobarwne (w kolorach od bieli przez szarość po antracyt i czerń), albo pokryte zgeometryzowanymi formami – kwadratami, kołami, liniami prostymi. W dziedzinie wnętrzarstwa panuje dziś bardzo duża różnorodność stylistyk, współegzystują ze sobą jednocześnie różnorodne style – od minimalizmu po styl boho.

Kreatywność bez granic

Pośród dostępnych na rynku dywanów na uwagę zasługują szalenie popularne „wariacje” na temat tego tradycyjnego dodatku.

Puszyste dywany typu „shaggy”

„Shaggy” to po angielsku „kudłaty”. I taki właśnie jest ten obecnie modny dywan. Shaggy ma wyjątkowo długie runo (o długości nawet 10 centymetrów), co sprawia, że chodzenie po nim może być bardzo przyjemne. Wrażenia dotykowe w przypadku tego dywanu mogą być co najmniej równie przyjemne, jak wrażenia wzrokowe. Materiały używane do jego produkcji są miłe w dotyku, miękkie i bardzo ciepłe. Dywan typu shaggy jest bardzo efektowny. Stanowi spektakularne wykończenie wystroju wnętrza. Dodaje przytulności każdemu pomieszczeniu, ale szczególnie dobrze sprawdza się w sypialni.

Ekologia na podłodze 

Niesamowitą popularnością w dobie zyskującej na znaczeniu ekologii cieszą się dywany wykonane z niekonwencjonalnych materiałów pochodzenia naturalnego. Są to m.in. dywany plecione z juty lub morskich traw. Bardzo ciekawą propozycją są też dywany z recyklingu.

Jak dopasować dywan do wnętrza boho, etno, vintage? 

Przeciwwagą dla minimalizmu i industrializmu stanowią niezwykle modne stylistyki boho, retro i etno. Te obecnie niesamowicie popularne sposoby na udekorowanie wnętrz, paradoksalnie otwarcie odwołują się do przeszłości i tradycji.

  • Boho to styl, w którym liczy się swoboda i komfort. Boho pozwala na gromadzenie i łączenie różnorodnych wzorów, często intensywnych kolorów i fantazyjnych deseni, nierzadko etnicznych; do tego typu wnętrz będą pasować dywany z frędzlami, przyozdobione deseniami kwiatowymi i zwierzęcymi lub w etniczne wzory, o nasyconych, żywych barwach. 
  • Styl etno czerpie inspiracje z tradycyjnych kultur z całego świata – z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, obu Ameryk; sięga też po dzieła zapomnianych plemion i grup etnicznych; często odwołuje się też do motywów z polskiej kultury ludowej w całej jej różnorodności; we wnętrzach etno najlepiej sprawdzą się dywany o wzorach będących stylizacją tradycyjnych deseni z wybranej tradycyjnej kultury.


Styl retro (vintage) opiera się na meblach i dodatkach stylizowanych na przedmioty pochodzące z dawnych czasów; dywany do wnętrz retro i vintage mogą być pokryte klasycznymi wzorami i deseniami, w kolorach natury, np. brązu czy beżu. Doskonale mogą sprawdzić się tradycyjne dywany patchworkowe czy znane z okresu PRL tzw. dywany tureckie.

Wróć