Jak wybrać grilla, aby potrawy smakowały wspaniale?

ToHurt.pl
 | 27/06/24

Grill do ogrodu pozornie nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem. Jednak to od niego zależy, jak udane będzie nasze spotkanie. Grille można podzielić na 3 głównie rodzaje: węglowe, gazowe oraz elektryczne.

Grillowanie od kilku dekad cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Spotkania z bliskimi w plenerze i przygotowywanie potraw na ruszcie to dla wielu ulubiona forma spędzania wolnego czasu w ciepłych miesiącach roku. Oczywiście najważniejsze jest wtedy kontakt z przyjaciółmi lub rodziną, jednak nic go tak nie umila, jak doskonale smakujące potrawy. Wybór właściwego grilla to podstawa, jeśli chcemy w pełni cieszyć się ich smakiem. Czym się zatem kierować?

Grill do ogrodu pozornie nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem. Jednak to od niego zależy, jak udane będzie nasze spotkanie. Grille można podzielić na 3 głównie rodzaje: węglowe, gazowe oraz elektryczne.

Grill węglowy 

Grill węglowy jest tradycyjnym rodzajem grilla. To właśnie on nadaje potrawom niesamowity smak i aromat, który jest zupełnie inny, niż przy przygotowywaniu ich na patelni czy w piekarniku – wszystko za sprawą dymu. Dla niektórych wadą może być fakt, że dość dużo czasu może zajmować rozpalenie węgla lub brykietu. Rozwiązaniem jest nie tylko chemiczna podpałka, ale też np. komin do rozpalania grilla. To proste urządzenie znacznie ułatwi nam rozpoczęcie uczty.

Jaki grill węglowy wybrać?

Na pewno podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest wielkość grilla. Najmniejsze modele sprawdzą się doskonale, jeśli przygotowujemy jedzenie dla 2–4 osób. Przy znacznej liczbie gości, musimy zaopatrzyć się w duży grill węglowy.

Ważny jest też kształt. Jednym z popularniejszych rodzajów jest grill beczka. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina on leżącą na boku beczkę. W dolnej części znajduje się palenisko, a górna pełni rolę pokrywy. Sprawia to, że potrawy przygotowuje się szybciej, a ciepło krąży wokół kiełbasy czy kotleta ze wszystkich stron, a nie tylko od dołu. W sklepach znajdziemy też grille okrągłe i prostokątne.

Zarówno grill beczka, jak i inne rodzaje, mogą mieć dołączone dodatkowe wyposażenie. Są to np. popielnik, który ułatwia zachowanie czystości lub dodatkowa półka. Istnieją też modele z wędzarnią. Istotne jest też to, czy grill trzymamy w jednym miejscu w ogrodzie, czy chcemy go przenosić. W tym drugim przypadku koniecznie należy zaopatrzyć się w model z kółkami oraz zadbać o to, aby nie miał większych rozmiarów niż to konieczne. W nowoczesnych grillach znajdziemy często również termometr czy otwór wentylacyjny.

Osoby, które mają zamiar przyrządzać bardziej skomplikowane potrawy, powinny zaopatrzyć się w grilla z regulowanym rusztem – to odpowiednik pokręteł w kuchence gazowej. Pozwala regulować temperaturę, dzięki czemu nasze potrawy nie będą ani za suche, ani surowe.

Niewątpliwie dużą zaletą grilli węglowych jest cena. Są one o wiele tańsze niż grille gazowe. Faktem jest natomiast to, że są trudniejsze w obsłudze, co jednak zdecydowanie nie zniechęca ich fanów.

Grill gazowy

Innym rodzajem grilla do ogrodu jest grill gazowy. Działa on na bardzo podobnej zasadzie jak jego odpowiednik na węgiel. Różnica jest taka, że płomień uzyskujemy dzięki zasilaniu gazowemu. Sprawie to, że aby rozpocząć grillowanie, wystarczy włączyć palnik. Takie grille są zatem łatwiejsze w obsłudze – szybciej się nagrzewają i łatwiej uzyskać pożądaną temperaturę. Kolejną zaletą jest to, że nie trzeba ich tak często czyścić.

Jaki grill gazowy wybrać?

W tym przypadku również najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość. Na rynku znajdziemy różne modele, które można dobrać do swoich potrzeb. Najmniejsze mają 2 lub 3 palniki. Przy większych modelach można wyznaczyć strefy temperatur i przygotowywać kilka potraw jednocześnie.

Na pewno bardzo ważne jest, z jakiego materiału wykonano nasze urządzenie. Piekarnia musi być zrobiona z odlewu aluminium o wysokiej jakości. To od tego zależy wytrzymałość grilla. Zbyt niska cena powinna zapalić u nas lampkę ostrzegawczą.

Bardzo pomocny może okazać się palnik boczny. Pomaga on w przygotowaniu różnego rodzaju dodatków takich jak sosy. Jeśli chcemy grillować po zmroku, warto wybrać model z pokrętłami z podświetlaniem LED – nie będziemy musieli wtedy używać latarki. Dodatkowe elementy są najczęściej bardzo pomocne, jednak bądźmy ostrożni, jeśli w tańszych modelach pojawia się ich zbyt wiele.

Wiele modeli ma też zintegrowane półki. Można na nich stawiać naczynia czy przyprawy.

Nie bez znaczenia jest też wygląd. Pamiętajmy, że grill ogrodowy może być wspaniałą ozdobą, dlatego warto dostosować jego kształt i kolor do swojego gustu.

Grill elektryczny

Dla osób, które chcą grillować przez cały rok, a do tego robić to w mieszkaniu, doskonałym rozwiązaniem może być grill elektryczny. Wymaga on znacznie mniej miejsca i z powodzeniem zmieści się nawet w małej kuchni (wystarczy go podłączyć do gniazdka). Potrawy przygotowujemy na płycie pokrytej teflonem, więc taki grill nie wymaga zbyt dokładnego i częstego mycia.

Jaki rodzaj rusztu

Zarówno przy grillu węglowym, jak i gazowym, ważnym czynnikiem jest rodzaj rusztu – szczególnie jeśli ktoś jest koneserem potraw przyrządzanych w ten sposób. Występują dwa główne rodzaje: żeliwny i stalowy. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Ruszt żeliwny 

Jeśli chodzi o ruszt żeliwny, nagrzewa się szybciej i dłużej utrzymuje temperaturę. Jego główną zaletą jest to, że równomiernie rozkłada ciepło. Wada polega na tym, że może pękać i wymaga dokładniejszej konserwacji. Jeżeli chcemy przenosić nasze urządzenie z miejsca na miejsce, pamiętajmy, że ruszt żeliwny bywa naprawdę ciężki.

Ruszt ze stali nierdzewnej

Taki ruszt jest bardziej wytrzymały i odporny na korozje. Jest on wygodny w użytkowaniu, ponieważ o wiele łatwiej się go czyści. W tym przypadku krócej czekamy, aż się nagrzeje, jednak szybciej oddaje on ciepło, co oznacza, że cały czas musimy pilnować, czy grill dobrze się pali.

Który lepszy?

W zasadzie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, który rodzaj rusztu wybrać. Te żeliwne są lepsze, gdy chcemy przygotować czerwone mięso i inne potrawy, które wymagają, aby temperatura była rozłożona równomiernie. Ruszt ze stali nierdzewnej lepiej sprawdzi się z kolei przy rybach i białym mięsie.

Akcesoria do grillowania

Pamiętajmy też, aby wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do grillowania. W sklepach można od razu kupić całe zestawy. Przeróżne łopatki, pędzle czy szczotki sprawią, że przygotowywanie potraw będzie jeszcze łatwiejsze. Jeżeli chcemy np. ograniczyć wpływ dymu na nasze jedzenie, warto kupić matę do grillowania.

Gdzie można grillować?

Grillując, pamiętajmy o tym, aby nie łamać prawa. To istotna kwestia, ponieważ chodzi tu nie tylko o legalność naszych działań, ale też bezpieczeństwo, nie wspominając o konsekwencjach prawnych, które mogą uszczuplić nasz budżet domowy. Gdzie zatem można grillować?

Balkony

Kwestia tego, czy można grillować na balkonie, nie jest jednoznacznie uregulowana prawnie. Z jednej strony, co nie jest zabronione, jest dozwolone, należy jednak pamiętać o innych przepisach. Jeden z nich mówi, że możemy w swoim domu robić to, co nie jest uciążliwe dla sąsiadów, a dym w ich mieszkaniu z pewnością należy do takich czynników. 

Kolejną kwestią jest to, że nasze działanie może zostać uznane za stwarzanie zagrożenia pożarowego, a to już jest jednoznacznie zakazane.

Lasy

Grillowanie w lasach i 100 m od ich granic jest surowo zakazane. Musimy się liczyć w takim przypadku z mandatem w wysokości 5000 zł. To jednak wcale nie najgorsze, co może nas spotkać. Otóż aktualnie mierzymy się z ogromną suszą i pożar może spowodować nawet niewielka iskra. Jeśli dojdzie do niego z naszej winy, musimy liczyć się nawet z karą więzienia.

Parki

Grillowanie w parkach również jest zabronione, jednak nie wiąże się z aż tak dużymi konsekwencjami. Kara za taki czyn to 500 zł.

Miejsca wyznaczone

Zarówno parki, jak i lasy często mają specjalne miejsca wyznaczone do grillowania. W takich przypadku można to robić zupełnie legalnie. Poinformuje nas o tym specjalna tabliczka.

Jeśli chodzi o działki rekreacyjne, grillowanie nie jest zabronione. Co jednak ważne, nie może to być murowany grill, ponieważ nie widnieje na liście urządzeń dozwolonych przez regulamin ROD. Pamiętajmy też, że zakazane jest rozpalanie ognisk.

Warto dostosować grilla do swoich potrzeb

Jak zatem widać, wybór grilla nie jest taki prosty. Nie ma jednego, idealnego dla wszystkich modelu. Każdy użytkownik ma inne potrzeby, należy zatem zastanowić się, jakie są nasze. W takim przypadku ani nie przepłacimy, ani nie kupimy urządzenia, które nie spełnia naszych wymagań.

Pamiętajmy też, aby grillować odpowiedzialnie. W końcu chodzi tu o żywy ogień, który bardzo łatwo może spowodować pożar. Pozwoli to nam zarówno zachować bezpieczeństwo, jak i nie narażać się na uszczuplenie portfela – szczególnie że w przypadku wywołania pożaru grozi nam dużo więcej niż mandat karny. Z tego powodu należy grillować wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, tak aby nie przeszkadzać innym.

Przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa i doborze odpowiedniego sprzętu grillowanie może być doskonałą rozrywką – chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać.

Wróć