Zadowolony kot, czyli przegląd drapaków dla kotów

ToHurt.pl
 | 30/11/22

Miejsce, w którym mieszka kot, nie może obejść się bez porządnego drapaka. Takiego, który nie tylko spodoba się naszemu pupilowi, ale będzie pasował do stylu i wielkości mieszkania oraz nadmiernie nie przytłoczy wnętrza.

Miejsce, w którym mieszka kot, nie może obejść się bez porządnego drapaka. Takiego, który nie tylko spodoba się naszemu pupilowi, ale będzie pasował do stylu i wielkości mieszkania oraz nadmiernie nie przytłoczy wnętrza. Decydując się na dany model, dobrze byłoby znać preferencje swojego zwierzaka i rozumieć kocie potrzeby – zależy nam przecież na szczęściu wszystkich domowników. Zrelaksowany, zdrowy i zadowolony kot oraz niepodrapane meble, sofy i szafki to połączenie ze wszech miar idealne! Przyjrzyjmy się zatem, jaki drapak spełni wszystkie te oczekiwania.

Sporych rozmiarów drapak dla kota

Większość kotów (pomijając seniorów i wyjątkowo ospałe osobniki), gdyby tylko miało taką możliwość, wybrałoby na wyposażenie swojej przestrzeni sporych rozmiarów drapak. W zasadzie im większy, tym lepszy. Jeśli tylko masz w swoim domu miejsce na taką rozbudowaną konstrukcję, nic nie stoi na przeszkodzie, by uszczęśliwić swojego pupila.

Duży drapak dla kota równa się szczęście

Koty są zwierzętami z natury bardzo aktywnymi. Kochają polowania, gonitwy za „ofiarą”, wspinaczki i harce na wysokości oraz ciepłe i miękkie powierzchnie, na których można się wyspać, poobcierać i zostawić swój zapach, a przy okazji – stępić nieco zbyt długie pazurki i rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej i karku. Wszystkie te potrzeby spełnia funkcjonalny drapak dla kota – wyrafinowana, wielopoziomowa konstrukcja, po której nasz milusiński może wspinać się i skakać do woli, ucinać sobie drzemki o dowolnych porach i odpoczywać, z góry obserwując bacznie otoczenie. Korzystając z poszczególnych elementów takiej „budowli”, kot jest w stanie zaspokoić większość swoich instynktownych potrzeb, a co za tym idzie – stać się naprawdę szczęśliwym zwierzakiem. Zdaniem specjalistów odpowiedni drapak, własne miejsce w domu i czas na swobodną zabawę to podstawa harmonijnego rozwoju naszego kota, szczególnie jeśli ten nie wychodzi na zewnątrz.

Rozbudowany drapak dla kociej rodziny

Masz w domu kilka kotów, a może przymierzasz się do wprowadzenia do rodziny kolejnego zwierzaka? Jeśli nie chcesz, by meble każdego dnia pokrywały dziesiątki nowych rys, a kanapy, pufy i fotele stały się miejscem czyszczenia pazurków, porządny drapak dla kota będzie absolutną koniecznością. Najlepiej taki, z którego będą mogli korzystać wszyscy koci domownicy. Dobrym wyborem będzie duży zestaw elementów: do drapania, wspinaczki, kryjówek, legowisk i hamaków. Kocie miasteczko powinno zaspokoić potrzeby wszystkich zwierzaków oraz stać się domowym placem zabaw i kącikiem do spotkań czy socjalizacji. Wyposażając pokój, salon czy korytarz w jeden pokaźny drapak zadbamy o zdrowie i psychikę całej kociej rodziny, a przy okazji zabezpieczymy wartościowe meble przed zniszczeniem. Szczególnie że koszt nawet najdroższej konstrukcji dla kotów to zazwyczaj jedynie ułamek ceny, którą trzeba zapłacić za uszkodzone wyposażenie wysokiej jakości.

Niewielki drapak dla kota – do małego wnętrza

Posiadacze kawalerek i malutkich mieszkań oraz osoby, które zamieszkują ze swoim pupilem w pokoju lub niewielkim pomieszczeniu, wcale nie muszą rezygnować z miejsca do drapania dla swojego pupila. Wystarczy postawić na kompaktowy zestaw lub zawiesić prosty drapak dla kota w łatwo dostępnym miejscu.

Minimalistyczny drapak dla kota

Choć koci drapak to kolejny mebel w domu, na który trzeba będzie przygotować odpowiednią ilość miejsca, na rynku znajdziemy również tego typu akcesoria dla posiadaczy niewielkich przestrzeni mieszkalnych. Proste płyty z miejscem z juty, sznurka lub tektury do drapania, które będzie można oprzeć o ścianę czy zawiesić na szafce, powinny wystarczyć. Kot, który nie ma dużej przestrzeni do penetracji, z pewnością będzie szukał miejsc, gdzie odreaguje frustrację i zaspokoi kocie potrzeby. Im mniej miejsca na szaleństwa, wybieganie i harce, tym większa skłonność do znaczenia terenu. Zamiast zabraniać kotu tego, co jest dla niego zupełnie naturalnym odruchem, po prostu kupmy mu drapak. Nawet w maleńkich sypialniach i pokojach z powodzeniem zmieści się mini zestaw – niewielki koci domek z drapakiem w postaci słupka i umieszczoną na nim miękką, wyściełaną pluszem platformą do obserwacji.

Dopasuj drapak do preferencji swojego pupila

By uniknąć uszkodzenia kosztownych mebli, najlepiej będzie wyposażyć mieszkanie w drapak dla kota, jeszcze zanim ten pojawi się w naszym domu. Potem uważnie obserwujmy milusińskiego, bo być może potrzebny będzie zakup kolejnego miejsca do stępiania pazurków i zaznaczania przestrzeni lub wymiana posiadanego modelu. Koty mają swoje indywidualne preferencje dotyczące jakości powierzchni do drapania, podobnie, jak i orientacji drapaka w przestrzeni. O ile jednego zadowoli pionowy słupek owinięty sznurkiem, inny kot będzie preferować powierzchnie płaskie bądź umieszczone pod niewielkim skosem. Jak wskazują koci behawioryści, co kot, to indywidualne sympatie, dlatego to, co dla jednego będzie szczytem marzeń – mata, słupek czy wieża do drapania, na drugim nie zrobi większego wrażenia. Dlatego równie potrzebny, co dobrze wyposażone miejsce z rozmaitymi kocimi akcesoriami, będzie uważny właściciel, który w porę odkryje czego potrzeba akurat jego pupilowi.

Wróć