Impreza idealna, czyli 4 sposoby na organizację parapetówki

ToHurt.pl
 | 07/11/23

Zakup lub wynajem własnego mieszkania to moment, który jest okazją do świętowania. Cieszymy się i celebrujemy te chwile z najbliższymi. Przeczytaj, jak przygotować parapetówkę w swoich nowych czterech kątach, aby wyszła idealnie.

Zakup lub wynajem własnego mieszkania to wydarzenie, które jest znakomitą okazją do świętowania. Cieszymy się i chcemy celebrować te chwile z najbliższymi nam osobami. Parapetówka nie wymaga wielu zabiegów. Przeczytaj, jak przygotować tę imprezę w swoich nowych czterech kątach, aby wyszła idealnie.

Czym jest parapetówka?

Parapetówka jest szczególnym rodzajem imprezy, najczęściej o luźnym i niezobowiązującym charakterze. Przyjęcie organizowane jest przez nabywców lub mieszkańców, którzy chcą uczcić zakup lub wynajmu. Na parapetówkę zaprasza się rodzinę i przyjaciół, a często także sąsiadów.

Kiedy zorganizować parapetówkę?

Gdy planujesz parapetówkę, na pewno zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na organizację tego rodzaju imprezy. Otóż możliwości jest kilka i każda z nich ma swoje wady i zalety.

Pod koniec wykonywania prac wykończeniowych w mieszkaniu

Choć przestrzeń wtedy wydaje się nieco pusta, to pojawienie się ewentualnych zniszczeń nie będzie aż tak odczuwalne. Rozwiązanie to ma wadę: brak miejsca do siedzenia oraz odłożenia jedzenia czy napojów. Taką przestrzeń możesz jednak bardzo szybko „wypełnić” meblami ogrodowymi lub tzw. remontowymi gadżetami.

Przed wprowadzeniem się

W mieszkaniu pojawiają się już meble, ale nie ma w nim jeszcze osobistych rzeczy właścicieli. Kuchnia i łazienka są „z grubsza” urządzone. Jednak może brakować przedmiotów, których jeszcze nie zdążyliście przewieźć.

Po wprowadzeniu się

Wszystko jest już gotowe, a goście mogą zobaczyć już w pełni urządzone mieszkanie. Jednak podczas imprezy trzeba być przygotowanym na „chrzest bojowy” wyposażenia. Jeśli nie jesteś przerażony takim ryzykiem, to jest to fajny moment na organizację imprezy.

Pamiętaj, że gdy organizujesz parapetówkę w nowo budowanym i jeszcze niewykończonym domu lub mieszkaniu, nie możesz zapomnieć o:

  • dostępie do sanitariatów – nawet party urządzone w prowizorycznym miejscu nie może obywać się bez dostępu do toalety i umywalki;
  • prąd – gdy organizujesz przyjęcie, bardzo ważne jest jego oświetlenie oraz ze względu bezpieczeństwa montaż gniazdek lub zabezpieczenie puszek.

O czym należy pamiętać podczas organizacji parapetówki?

Zastanawiasz się, o czym pamiętać podczas organizacji parapetówki? Poniżej przedstawiamy naszą check listę, dzięki której impreza będzie niezapomniana. 

Lista gości

Zanim przystąpisz do dalszej organizacji parapetówki, sporządź listę gości. Dzięki temu zyskasz pewność, że na imprezę zostali zaproszeni wszyscy, z którymi chciałeś świętować. 

Atrakcyjne zaproszenia

Zanim powiadomisz wszystkich o imprezie, zaplanuj ją na taki termin, który będzie odpowiadał wszystkim gościom lub przynajmniej ich większości. Gości możesz powiadomić tradycyjnie – poprzez wysłanie im zaproszeń – lub w nowoczesnych sposób, np. telefonicznie czy za pomocą social mediów, np. przez utworzenie wydarzenia na Facebooku. Pamiętaj, aby w zaproszeniu umieścić takie informacje jak data, godzina i adres imprezy, a także dodatkowe wytyczne dotyczące np. stroju czy trunków i przekąsek.

Parapetówka – dekoracje

Wiele osób uważa, że samo nowe mieszkanie jest już ozdobą. Jednak nawet minimalne dekoracje wystarczą, aby wnętrze nabrało niepowtarzalnego charakteru. Oczywiście może zdarzyć się, że dostaniesz od gości różnorodne dekoracje, ale nie radzimy w 100% polegać na tym rozwiązaniu. Najlepszą dekoracją są świeże kwiaty, które możesz postawić w kilku miejscach w domu, w sezonie jesienno-zimowym świetnie sprawdzą się również kwiaty doniczkowe np. kalocha. Ciekawym pomysłem jest zakup sztucznych kwiatów (obecnie dostępne są świetne imitacje), które będą ożywiały przestrzeń przez długi czas.

Jeśli kochasz dekorowanie przestrzeni, świetnym rozwiązaniem będą papierowe, ekologiczne dekoracje. Możesz je przymocować do ściany za pomocą taśm. Umiejętne rozwieszenie w domu girland czy proporczyków zapewnia spektakularny efek.

Bardzo duże znaczenie ma również oświetlenie. Dlatego oprócz klasycznych źródeł światła pochodzących z różnych lamp warto „doświetlić” przestrzeń świecami, a nawet świetlnymi ozdobami np. cotton ball. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zamontowanie londonów, które, choć są kosztowne, można je później wykorzystać jako element wyposażenia wnętrza.

Muzyka

Powszechnie wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Nie inaczej jest w przypadku parapetówki. Oczywiście rodzaj i głośność muzyki dobierz do indywidualnych preferencji uczestników. Aby umilić czas w niewielkim gronie, polecamy cichą muzykę w tle. Gdy przyjęcie odbywa się na stojąco, to można pokusić się o rytmiczną, głośną muzykę.

Co przygotować na parapetówkę? – menu

Planując parapetówkę, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie jedzenie i napoje podasz. Dania na imprezę możesz zamówić w firmie cateringowej, poprosić gości o ich przyniesienie lub przygotować je samodzielnie. Pamiętaj, aby menu składało się z ciepłych i zimnych przekąsek i napojów. Jakie przekąski na parapetówkę warto przygotować?

Zimne przekąski

Świetnie sprawdzą się tzw. tartinki na krakersach lub bagietkach, minitortilla z łososiem, a nawet koreczki. Warto również podać deskę serów i wędlin.

Sałatki

Na przyjęciu w polskim domu nie może zabraknąć różnokolorowych sałatek, wśród których dominować będzie jarzynowa. Możesz podać również inne rodzaje, np. owocową czy z tortellini.

Przekąski ze świeżych warzyw i owoców

Warzywa i owoce pokrojone w słupki są zdrową przekąską, która świetnie sprawdzi podczas imprezy. Do takiej przekąski możesz przygotować dipy o różnych smakach.

Paluszki i chipsy

W wielu domach królują paluszki, chipsy i orzeszki ziemne. Jeśli stawiamy na znacznie zdrowszą kuchnię, lepszą przekąską będą chipsy z warzyw i owoców.

Słodkości

Na parapetówkę warto zaopatrzyć się również w słodycze m.in. żelki czy pianki.

Oczywiście na tego rodzaju imprezie nie może zabraknąć różnorodnych kolorowych napojów zarówno z alkoholem, jak i bez jego dodatku. Świetnym rozwiązaniem będzie zakup zestawu do drinków, dzięki któremu wyczarujesz smaczne napoje.

Zabawy na parapetówce

Gdy w tle cicho słychać muzykę, a towarzystwo się zna, to najczęściej parapetówka rozkręca się sama. Aby umilić ten wspólny czas, można niewielkim nakładem kosztów zorganizować kilka zabaw, które przypadną do gustu niezależnie od wieku. Jedną z nich są tzw. zabawy pantomimiczne, w których uczestnicy zgadują np. tytuł filmu pokazany przez drużynę przeciwną. .

Home tour, czyli obowiązkowe zwiedzanie domu

Jednym z obowiązkowych czynności podczas parapetówki jest home tour, czyli oprowadzenie gości po domu lub mieszkaniu. Jest to świetny sposób, aby zaznajomić gości z mieszkaniem i pochwalić się jednocześnie zaaranżowaną przestrzenią.

Prezenty dla gości

Prezenty dla gości z okazji parapetówki są dowodem uznania gospodarzy dla odwiedzających ich gości. Drobny upominek podkreśla, jak ważne są relacje rodzinne i koleżeńskie. Mogą to być drobiazgi (np. magnesy na lodówkę czy pudełka na herbatę) albo przydatne akcesoria (m.in.pokrowiec na odzież).

O czym jeszcze warto pamiętać przed przybyciem gości? Przed imprezą gruntowanie posprzątaj mieszkanie. Gdy parapetówka odbywa się w budynku wielorodzinnym, musisz wcześniej poinformować sąsiadów, że będzie nieco głośniej. Oczywiście mimo wszystko powinieneś pamiętać o tzw. ciszy nocnej. Jeśli masz gości, którzy mieszkają poza miastem, to zapewnij im nocleg lub transport do domu. W dniu parapetówki pamiętaj, o odpowiedniej liczbie miejsc do siedzenia, np.krzeseł lubskładanej ławki – może się zdarzyć, że na imprezę przyjdą niezapowiedziani goście, m.in. nowi sąsiedzi.

Gdy organizujesz parapetówkę, to na pewno chcesz po niej szybko posprzątać. W takiej sytuacji na pewno przydadzą się papierowe talerzyki i kubeczki. Gdy organizujesz tematyczną parapetówkę, to stanowią również świetną formę dekoracji.

4 sposoby na organizację parapetówki

Parapetówka jest nie tylko świetną imprezą w doborowym towarzystwie, lecz przede wszystkim powodem do radości z zakupu lub wynajmu nowego lokum. Przy odpowiednim zaplanowaniu i niewielkich przygotowaniach parapetówka okaże się sukcesem towarzyskim.

1. Parapetówka w stylu glamour

Jeśli dom urządzony jest z dodatkiem blasku i blichtru, to warto urządzić parapetówkę w tym stylu. Użyj dodatków w kolorze srebra lub złota, np. złotej papierowej zastawy. Dodaj blasku dużą liczbą świec. Goście mogą założyć błyszczące dodatki.

2. Kosmopolityczna parapetówka

Gdy lubicie podróżować, to kosmopolityczna parapetówka jest idealnym rozwiązaniem. Dom udekoruj różnymi pamiątkami z podróży, np. bibelotami czy zdjęciami lubpufem z nadrukiem. Do jedzenia podaj potrawy nawiązujące do różnorodnych kuchni świata.

3. Elegancka parapetówka

Gdy chcesz urządzić elegancką parapetówkę, rozważ motyw lat 20. XX wieku. Przestrzeń udekoruj eleganckimi akcentami, np. balonami z helem czy świecami. Do jedzenia podaj wyłącznie wyrafinowane przekąski, np. tartinki z łososiem.

4. Parapetówka w stylu garden party

Jeśli dom lub mieszkanie ma ogród, to idealnym rozwiązaniem będzie garden party. Pamiętaj o oświetleniu ogrodu różnymi lampkami. Stoły udekoruj świeżymi kwiatami i owocami.

Parapetówka jest jednym z ważniejszych przyjęć do właścicieli nowego domu czy mieszkania. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby była udana.

Wróć