Jak wybrać trampolinę do ogrodu? Poradnik

ToHurt.pl
 | 29/03/24

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne – bieganie, skakanie i przeróżne akrobacje to ich żywioł. Aby umożliwić maluchom bezpieczne warunki do tego typu zabaw, warto zainwestować w urządzenie rekreacyjne, jakim jest trampolina ogrodowa.

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne – bieganie, skakanie i przeróżne akrobacje to ich żywioł. Aby umożliwić maluchom bezpieczne warunki do tego typu zabaw, warto zainwestować w urządzenie rekreacyjne, jakim jest trampolina ogrodowa. W sprzedaży jest wiele trampolin, dlatego przed dokonaniem zakupu należy zgłębić temat, żeby dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

Trampoliny do ogrodu to ulubione miejsce zabawy dla dzieci w różnym wieku. Ale radośnie spędzony czas to nie jedyna ich zaleta. Na podkreślenie zasługuje bowiem fakt, że korzystanie z nich pozytywnie wpływa na rozwój malucha. Dlatego jeśli interesują Cię trampoliny dla dzieci, to przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji, które mogą okazać się bardzo cenne.

Trampoliny ogrodowe – z siatką czy bez siatki? 

Chcąc kupić trampolinę do ogrodu, należy dokładnie zapoznać się z jej opisem, ponieważ poza tymi zewnętrznymi, są też modele do domu oraz do wykonywania ćwiczeń fitness. Jeżeli chodzi o trampoliny dla dzieci do ogrodu, to wyróżniamy te z siatką oraz bez. Kiedy należy sięgnąć po konkretny wariant? 

  • Trampolina z siatką – przeznaczona jest do użytku przez małe dzieci oraz osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze skokami i akrobacjami na świeżym powietrzu. A to dlatego, że w razie utraty równowagi nie ma możliwości upadku z wysokości. Tym samym zadaniem siatki jest zabezpieczenie dziecka przed spadnięciem z trampoliny. 
  • Trampolina bez siatki – dedykowana wyłącznie starszym dzieciom, które korzystały już trampolin i mają w tym zakresie doświadczenie. Atutem trampoliny pozbawionej siatki jest to, że można wykonywać bardziej skomplikowane akrobacje, a także zeskakiwać z niej i wskakiwać. 

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę pod kątem bezpieczeństwa 

Skakanie na trampolinie przynosi mnóstwo frajdy i świetnej zabawy, ale żeby nie doszło do żadnej nieprzewidzianej sytuacji, niezwykle istotne jest bezpieczeństwo. Odpowiada za nie między innymi solidny stelaż czy odpowiednio duża wytrzymałość. A zatem odpowiadamy na kluczowe pytanie, czyli trampolina do ogrodu — jak wybrać? Bez wątpienia powinna się ona charakteryzować takimi cechami jak:

  • solidna konstrukcja – innymi słowy stelaż z wytrzymałej stali galwanizowanej, która jest trwała, odporna na uszkodzenia i zapewnia długą żywotność trampoliny. Bowiem proces galwanizacji przyczynia się między innymi do zwiększenia odporności stali na korozję.
  • duże obciążenie maksymalnetrampoliny ogrodowe służą do zabawy w pojedynkę, a także może z nich korzystać równocześnie kilkoro dzieci. Dlatego tak ważne jest, żeby dopasować do nich odpowiednio obciążenie. Dostępne w naszej ofercie trampoliny do ogrodu dla dzieci posiadają udźwig wynoszący aż 150 kg. Oznacza to, że mogą z nich korzystać nie tylko dzieci, ale też i dorośli. Bardzo ważne jest, żeby nie przekraczać tego maksymalnego obciążenia, bo może to skutkować uszkodzeniem stelażu czy zerwaniem sprężyn. 
  • dodatkowe zabezpieczenia – aby dziecko było bezpieczne podczas zabawy na trampolinie, ważne jest zabezpieczenie bocznych krawędzi przy pomocy maty ochronnej oraz piankowe zabezpieczenia na słupkach. Dostępna w naszej ofercie trampolina ogrodowa dla dzieci posiada ochronne pianki, które minimalizują ryzyko kontuzji i jakiegokolwiek urazu. 
  • sprężysta i mocna mata – aktywność na trampolinie sprowadza się do odbijania od sprężystej maty. Dlatego powinna być ona profesjonalnej jakości, co zapewni wysokie skoki oraz dużą wytrzymałość i bezpieczeństwo. 

Ponadto ważne jest to, co już zostało wspomniane, czyli siatka zabezpieczająca. Trampolina ogrodowa dla maluchów powinna też mieć w zestawie drabinkę, aby dziecko mogło komfortowo na nią wejść. 

Dlaczego warto zainwestować w trampolinę dla najmłodszych? 

Masz miejsce w ogrodzie, które chcesz zaaranżować na potrzeby dziecka i zastanawiasz się, czy zakup trampoliny jest tym, na co warto się zdecydować? Naszym zdaniem to doskonała inwestycja, która nie nadwyręża domowego budżetu, a zapewnia dziecku świetną zabawę i prawidłowy rozwój. W dzisiejszych czasach wielu rodziców ubolewa nad tym, że ich pociechy już od wczesnego dzieciństwa przesiadują nad telefonem czy tabletem, zamiast korzystać z aktywnych form rozrywki. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to trampolina może okazać się remedium, dzięki któremu dziecko z ochotą będzie wychodziło na świeże powietrze, żeby spędzić miło czas. Nie ulega wątpliwości, że skakanie na trampolinie ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję fizyczną dziecka. Dodatkowo zwiększa się jego wytrzymałość, wydolność organizmu i siła mięśniowa. Co więcej, trampolina ogrodowa dla dzieci poprawa ich koordynację ruchową oraz uczy umiejętności utrzymywania równowagi. Nie od dzisiaj wiadomo też, że ruch wyzwala endorfiny, przez co aktywność na trampolinie przyczynia się do lepszego samopoczucia maluchów. 

Rozmiar trampoliny a wiek dziecka 

Szukając trampoliny, zauważymy, że w sprzedaży dostępne są modele, które różnią się od siebie wymiarami – w tym średnią. Warto mieć świadomość tego, że jest to ważny parametr, który powinien być dopasowany do liczby oraz wieku uczestników. Mianowicie jeśli mamy dziecko w wieku przedszkolnym, wtedy z powodzeniem możemy sięgnąć po produkt, jakim jest trampolina o średnicy 244 cm. Jeśli natomiast mamy starszą pociechę, to jedynym słusznym wyborem będzie trampolina ogrodowa 3 m. Wśród naszego asortymentu znajduje się trampolina o średnicy 305 m, która wyposażona jest w siatkę zabezpieczającą i drabinkę. Świetnie sprawdzi się zarówno do zabawy solo, jak i do skakania i akrobacja na świeżym powietrzu wraz z rodzeństwem, koleżankami i kolegami, a nawet rodzicami. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby także dorośli poczuli wiatr we włosach i spędzili beztroskie chwile z maluchami na trampolinie. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby nie przekroczyć maksymalnej wartości obciążenia, czyli 150 kg. Tym samym, jeśli mamy kilkoro dzieci lub chcemy, żeby nasza pociecha bawiła się z innymi, to wtedy najlepiej sprawdzi się duża trampolina do ogrodu, czyli o średnicy minimum 3 m. 

Wysokiej jakości sprężyny odpowiadające za dynamikę skoków 

Trampolina ogrodowa, jak każdy doskonale wie, służy do wykonywania skoków. Jednak żeby można było się odbić na naprawdę imponującą wysokość, niezbędne są solidne sprężyny. Trampoliny do ogrodu Henzen, które można zmówić za pośrednictwem naszego sklepu, posiadają aż 42 odpowiednio wyprofilowane sprężyny, które wyróżniają się tym, że są doskonale elastyczne, solidne i zapewniają świetną dynamikę skoków. Z kolei gruba mata ochronna gwarantuje perfekcyjną amortyzację. Wszystko to sprawia, że trampoliny dla dzieci są źródłem wspaniałej zabawy płynącej z wysokich skoków. Warto też dodać, że nie tylko sprężyny są ważne, ale też wysokość stelaża. Przy średnicy 244 cm stelaż znajduje się na wysokości 55 cm od ziemi, natomiast gdy średnica wynosi 305 m, to wtedy stelaż usytuowany jest 65 m od ziemi. Spowodowane jest to względami bezpieczeństwa, a mianowicie tym, żeby podczas skoku na matę, nie ugięła się ona na tyle, że istniałoby ryzyko uderzenia nogami o podłoże. 

Jak dbać o trampolinę, żeby przedłużyć jej żywotność? 

Pytaniem, które bardzo często nasuwa się na myśl tym, którzy decydują się na zakup urządzenia rekreacyjnego, jakim jest trampolina ogrodowa, pozostaje to, jak ją zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? Przede wszystkim mowa tutaj o ochronie na okres zimowy, bo najwięcej krzywdy może wyrządzić jej śnieg i mróz. Choć deszcz również nie jest czynnikiem sprzyjającym. Bardzo skuteczną ochronę przed wodą, ale także liśćmi i zabrudzeniami zapewniają specjalne pokrowce. Ale pamiętajmy, że trampoliny ogrodowe składają się z różnych materiałów – takich jak metal czy guma. A to oznacza, że jeśli taka trampolina 3 m będzie stała w ogrodzie przez cały rok, to części metalowe będą narażone na zardzewienie, natomiast guma na sparcenie i popękanie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zdemontowanie trampoliny na okres zimowy i schowanie jej do garażu czy piwnicy. Wtedy będziemy mieli pewność, że jak tylko zrobi się ciepło, to dzieci znowu będą mogły z niej korzystać. 

Prosty montaż oraz demontaż 

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane powyżej, żeby trampolina ogrodowa służyła przez lata, warto zdemontować ją na czas zimy, co uchroni ją przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Stąd też istotny staje się łatwy montaż oraz demontaż. Jedno jest pewne, decydując się na zakup trampoliny Henzen, nie musisz martwić się montażem, bo jest on banalnie prosty. Co więcej, do zestawu dołączone są specjalne narzędzia do mocowania sprężyn, które mają na celu jeszcze większe ułatwienie całego procesu. Te wysokiej jakości trampoliny ogrodowe mogą być wielokrotnie montowane i zdemontowane, co jest zasługą wysokiej jakości materiałów, z jakich zostały one wykonane. Na koniec należy podkreślić, że trampoliny dla dzieci Henzen spełniają normy bezpieczeństwa EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 i EN 71-14 i posiadają podwójny zamek błyskawiczny z listwą do zamykania siatki dla jeszcze większego bezpieczeństwa!

Jak już wiadomo, trampoliny dla dzieci, to doskonała rozrywka, która dodatkowo stymuluje prawidłowy rozwój maluchów. Szukając odpowiedniego modelu, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na solidność konstrukcji, elastyczność i wytrzymałość sprężyn, zastosowane zabezpieczenia oraz maksymalną wartość obciążenia...Trampolina ogrodowa zapewnia świetną zabawę dla całej rodziny i zachęca do wyjścia na świeże powietrze. Nie pozostaje nic innego, jak złożyć zamówienie i czekać na dostawę, która nastąpi w ciągu 2-3 dni roboczych. 

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z wyborem trampoliny jesteśmy do Twojej dyspozycji! Jeśli nie masz pomysłu na prezent dla swojej pociechy, to trampolina ogrodowa będzie strzałem w dziesiątkę zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. A gdyby podarunek okazał się nietrafiony, to umożliwiamy zwrot towaru w ciągu 30 dni od zakupu.

Wróć