Jaki zestaw barmański do robienia drinków w domu będzie najlepszy?

ToHurt.pl
 | 23/10/23

Jeśli chcesz napić się krwawej Mary czy popularnego kamikadze, nie musisz już iść do pubu. Wystarczy, że kupisz podstawowy zestaw barmański. Co jest potrzebne „na start”, żeby przygotować smaczne i kolorowe drinki? Sprawdź już teraz!

Jeśli chcesz napić się krwawej Mary czy popularnego kamikadze, nie musisz już iść do pubu. Możesz samodzielnie przygotować te drinki w domu. Wystarczy, że kupisz podstawowy zestaw barmański. Co jest potrzebne „na start”, żeby przygotować smaczne i kolorowe drinki alkoholowe i bezalkoholowe w domu? Poniżej garść praktycznych porad, dzięki którym zaopatrzysz się w dobrej jakości zestaw barmański.

Jak robić drinki w domu?

Gdy chcesz serwować drinki w domu dla swoich znajomych lub przyjaciół, nie potrzebujesz kilkutygodniowego szkolenia barmańskiego. Nie musisz podczas robienia drinków fantazyjnie potrząsać shakerem. Tak naprawdę potrzebujesz tylko dwóch rzeczy: zestawu barmańskiego do drinków oraz książki z przepisami. Oczywiście możesz również skorzystać z przepisów na drinki dostępnych w internecie.

Czym jest profesjonalny zestaw barmański?

Zestaw barmański to nic innego jak komplet niezbędnych akcesoriów do przygotowania różnorodnych drinków czy koktajli. Podstawowy zestaw barmański składa się z takich narzędzi jak: shaker, miarka barmańska (jigger), sitko barowe, muddler i łyżka barmańska.

Jaki zestaw barmański warto kupić?

Profesjonalne zestawy barmańskie wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki temu posłużą na dużo dłużej. Ze względu na wysoką jakość wykonania są one odporniejsze na różnorodne uszkodzenia mechaniczne.

Jakie akcesoria barmańskie są niezbędne do robienia drinków w domu?

Podstawowy zestaw barmański jest niezbędnym elementem do wykonywania drinków. Dzięki temu możesz przygotowywać nawet najbardziej skomplikowane koktajle. W domu przydadzą się również do przyrządzenia różnokolorowych napojów.

Shaker

Jest podstawowym narzędziem stosowanym przez barmanów. Bez niego nie można przygotować niemal żadnego drinka. Shaker jest naczyniem służącym do mieszania różnorodnych składników. Dzięki niemu można wymieszać wszystkie komponenty drinka i zmieszać je z lodem. W zestawach barmańskich można znaleźć trzy rodzaje shakerów:

  • tradycyjny – ma trzy części: kubek, głowicę z sitkiem i przykrywkę;
  • francuski – składa się z dwóch elementów: kubka i pokrywki;
  • bostoński shaker dwuczęściowy – w jego skład wchodzi kubek i mikser metalowy i szklany.

Poszczególne warianty różnią się liczbą elementów. Początkującym barmanom rekomendujemy stosowanie shakerów tradycyjnych. Dla osób zajmujących się profesjonalnie sztuką barmańską odpowiedni będzie zakup shakera bostońskiego.

Miarka barmańska (Jigger)

Miarka barmańska jest kolejnym niezbędnym elementem. Służy do precyzyjnego odmierzania składników drinka, takich jak: likiery, soki czy różnorodne alkohole. Gdy decydujesz się na zakup zestawu, wybierz miarkę podwójną, czyli o dwóch pojemnościach 15/30 ml lub 25/50 ml. Dzięki temu będziesz mógł wykonać wszystkie najbardziej popularne drinki.

Sitko barowe

Jest bardzo ważnym elementem zestawu barmańskiego. Najczęściej służy do przecedzania drinka przed podaniem (ułatwia usunięcie kostek lodu lub miąższu owoców z drinka).

Muddler

Nazywany również tłuczkiem lub ugniataczem. Stosowany jest do rozgniatania/ugniatania owoców w shakerze lub szklance. Jest niezbędny do wykonania wielu koktajli m.in. mojito.

Łyżka barmańska

Nie wszystkie drinki można przygotować za pomocą shakera – niektóre z nich mają być wyłącznie zmieszane. W takiej sytuacji niezbędna będzie łyżka barmańska. Ma wydłużoną rączkę, dzięki temu można wymieszać drinki nawet w bardzo wysokich szklankach, np. highball.

Książka z przepisami

Oczywiście wiemy, że wszystkie przepisy na drinki znajdziemy w internecie. Jednak zawsze warto mieć w domu książkę z przepisami na drinki. Dzięki temu bez korzystania ze smartfonu przygotujesz smaczne i kolorowe napoje.

Co się jeszcze przyda do robienia drinków w domu?

Gdy już zakupiłeś wszystkie akcesoria z powyższego zestawu barmańskiego, możesz wykonywać proste drinki w domu. Jeśli chcesz robić wykwintniejsze napoje, musisz rozszerzyć swój zestaw o kilka ważnych akcesoriów, takich jak:

Nalewak

Może być wykonany z metalu lub plastiku. Pozwala na precyzyjne odmierzanie likierów lub alkoholi, które są stosowane do drinków czy koktajli. Dzięki niemu można przygotować nawet wielowarstwowe napoje.

Sitko typu Julep

Najczęściej nie jest konieczne posiadanie dwóch sitek, lecz zawsze warto mieć zapasowe sitko o mniejszych lub większych oczkach.

Filtr siatkowy

Jest bardzo przydatnym gadżetem każdego barmana. Zwłaszcza gdy chcesz przygotować proste koktajle czy drinki owocowe. Dzięki niemu można otrzymać klarowny i smaczny napój.

Szczypce do lodu

Są niezbędne do higienicznego przełożenia i umieszczenia lodu w shakerze lub w szklance koktajlowej z drinkiem.

Wiaderko do lodu

Wiaderko do lodu ułatwia przechowywanie zamrożonych kostek i umieszczanie ich w drinkach. Świetnie sprawdzi się także do chłodzenia alkoholu użytego do drinków.

Rozgniatacz do kruszenia lodu

Choć można go zastąpić mulderem, nie polecamy takiej zamiany. Świetnie radzi sobie nawet z dużymi kawałkami lodu.

Nożyk do cytrusów

Bardzo często spotykany niemal w każdym domu. Dzięki niemu można pokroić cytrusy na mniejsze części. Musi być wyjątkowo ostry.

Otwieracz do butelek

Otwieracz do butelek jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia każdego zestawu barmańskiego. Na pewno przyda się nie tylko do robienia drinków.

Co lepiej zakupić – zestaw czy pojedyncze akcesoria?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, czy potrzebujesz zestawu barmańskiego dla siebie, czy na prezent. Jeśli potrzebujesz dla siebie, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie drinki zamierzasz robić. Czy chcesz robić skomplikowane napoje, czy raczej proste? Gdy dopiero zaczynasz przygodę z samodzielnym robieniem drinków, wybierz podstawowy zestaw barmański. Jeśli chcesz podarować go komuś w prezencie, to wybierz profesjonalny zestaw barmański z książką z przepisami na koktajle i short drinki. Pamiętaj, że kupując poszczególne elementy do zestawu barmańskiego, zapłacisz więcej niż za komplet. Jednak samodzielne dobieranie elementów do zestawu barmańskiego sprawia, że jest spersonalizowany, dzięki temu masz pewność, że sprawi frajdę osobie obdarowywanej.

Kupując zestaw barmański, nie musisz wybierać od razu tego najdroższego lub zawierającego najwięcej elementów. Niektóre akcesoria masz dostępne we własnej kuchni. Najczęściej każdy z nas ma w domu takie elementy jak: otwieracz do butelek, szczypce do cytrusów, rozgniatacz do lodu czy kubełek do lodu.

Zestaw barmański na prezent – czy warto?

Zestaw barmański do drinków jest świetnym pomysłem na prezent zarówno dla fana dobrych napojów, jak i profesjonalnego barmana. Oczywiście wybierając zestaw barmański na prezent, warto wcześniej zrobić rozeznanie – zapoznając się z literaturą na ten temat lub zasięgając języka u profesjonalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupiony zestaw barmański będzie idealny.

Zestaw barmański jest idealnym prezentem dla każdego miłośnika drinków. Gdy wybierasz akcesoria, musisz zwrócić uwagę na ich jakość. Gotowe zestawy barmańskie są świetnym rozwiązaniem dla początkujących. Profesjonalny zestaw barmański jest dobrym pomysłem na prezent. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów barmańskich sprawia, że samodzielnie wykonywanie drinków w domu jest proste i przyjemne.

Wróć