Łazienka loftowa – popularność tego stylu wnętrz

ToHurt.pl
 | 17/08/23

Styl loftowy od kilku dobrych lat jest jednym z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz. Właściwie dlaczego ten styl jest aż tak pożądany i czym się wyróżnia?

Styl loftowy od kilku dobrych lat jest jednym z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz. Coraz więcej osób pasjonujących się tematem projektowania mieszkań, chce właśnie tak urządzić swoją przestrzeń. Właściwie dlaczego ten styl jest aż tak pożądany i czym się wyróżnia? Loft to przestrzeń, która jest duża i otwarta. Ma przypominać budynki przemysłowe, gdzie znajdują się wysokie sufity i jak najmniej ścianek działowych. Okna są duże i wysokie, aby mogło przez nie wpadać jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Wygląd całości ma być dosyć „surowy” – betonowe tynki, ceglane ściany, a przedmioty składające się na wyposażenie zrobione z naturalnych materiałów. Łazienka w stylu loft i inne pomieszczenia często są tworzone w postindustrialnym budownictwie i kamienicach, jednak z łatwością można je zaprojektować także w bloku mieszkalnym. Należy pamiętać o tym, że loft charakteryzuje się także jak najmniejszą liczbą dodatków i ozdób, a także minimalną liczbą wielofunkcyjnych mebli. Kolory w tego typu wnętrzach to głównie czerń, biel, szarość oraz brązy. Może się także pojawiać zieleń, np. w postaci kwiatów doniczkowych. Z kolei materiały, które wykorzystuje się w mieszkaniach w stylu loft, to drewno, beton, cegła, ekoskóra oraz stal.

Skąd wziął się styl loftowy?

Dwa popularne dziś style – industrialny oraz loftowy – zaczęły kształtować się w latach 60. XX wieku. Wiążą się bezpośrednio z przebudowywaniem zakładów przemysłowych i fabryk na użytek mieszkalny. Na samym początku tego typu mieszkania kojarzyły się z biednymi rodzinami, które nie miały funduszy na klasyczne wyposażenie swojej przestrzeni. Zaczęły jednak zdobywać popularność ze względu na zainteresowanie nimi wśród artystów. Rzeźbiarze czy malarze potrzebowali dużo przestrzeni, aby móc tworzyć. Loftowe mieszkania stały się więc niejako symbolem artystycznej elity. Współcześnie wyjątkowo popularny stał się minimalizm. Nie dotyczy to wyłącznie sposobu urządzania mieszkań, ale także prowadzenia takiego stylu życia. Industrialne wnętrza uważane są teraz za prestiżowe i bardzo uniwersalne wśród pasjonatów oraz osób zajmujących się projektowaniem wnętrz. Eksponuje się tutaj surowość budownictwa – kable, rury czy belki stropowe. Mieszkania loftowe w opinii publicznej dokonały zatem zmiany o 180 stopni i teraz mieszkają w nich raczej osoby zamożne.

Łazienka loft – jak urządzić takie pomieszczenie?

Łazienka loftowa tak samo jak inne pomieszczenia urządzone w tym stylu będzie ozdobiona słupami, belkami stropowymi oraz kablami i innymi elementami instalacji. Na ścianach będzie widoczny beton, cegły lub inne fragmenty muru. Musi to być przestrzeń minimalistyczna, a więc powinny się tam znajdować wyłącznie konieczne elementy armatury i wyposażenia. Warto pomyśleć o naturalnych materiałach, takich jak kamień, stal lub drewno. Ważną cechą jest również oczywiście dość duża wolna przestrzeń, tak więc nawet łazienki w mieszkaniach stylizowanych na loft są budowane w dużych powierzchniowo pomieszczeniach. Spróbujmy po kolei rozplanować taką łazienkę:

  • ściany loftowa łazienka prezentuje się najlepiej, kiedy ściany są surowe, czyli wówczas, gdy mamy możliwość odsłonięcia gołej cegły lub betonu. Natomiast jeśli nie możemy tego zrobić, wystarczy pomalować pomieszczenie na neutralny kolor, np. matowy szary lub biały. Dobrze użyć również tynku strukturalnego w podobnych kolorach. Projektujemy łazienkę, a więc muszą się tutaj znaleźć również kafelki. Najlepiej wybrać wielkoformatowe płytki imitujące corten (skorodowaną blachę), co doda nowego akcentu kolorystycznego oraz ciekawego charakteru. Płytki tego rodzaju położyć można zarówno na ścianę, jak i podłogę;
  • podłoga – zamiast kafelków możesz położyć tutaj np. drewno. Musi to być oczywiście drewno odporne na wilgoć i odpowiednio zabezpieczone. Jeśli na ścianach umieścisz płytki corten, możesz wybrać kolor desek na podłodze tak, aby pasowało do nich kolorystycznie. Drewniana podłoga w takim pokoju jak łazienka może rodzić różne pytania, jednak odpowiednio obrobione termicznie oraz poddawane regularnej pielęgnacji, chociażby olejowaniu, będzie sprawdzało się świetnie. Drewno jest o wiele cieplejsze w dotyku niż kamień czy ceramika. Można zdecydować się na podłogę z drewna rodzimego, czyli z dębu, wiązu, modrzewia czy jesionu. Właśnie te rodzaje powinny być zawsze poddane wcześniejszej obróbce termicznej – tak przygotowane deski określa się „termodrewnem”. Jest ono odporne nie tylko na pęcznienie, ale również na działanie pleśni, grzybów i promieni UV. Można użyć także drewna egzotycznego, które z natury jest twarde i oleiste, np. cedr, iroko, wenge itp.;
  • meble i armatura łazienkowa – podstawowe elementy wyposażenia każdej łazienki są nam wszystkim znane. Musi być tam umieszczona toaleta, umywalka, prysznic lub wanna oraz pralka. Warto wyposażyć to pomieszczenie również wkosz na pranie i szafki, które umożliwią schowanie chemii gospodarczej, ręczników i kosmetyków. Łazienka loft powinna charakteryzować się geometrycznymi kształtami i brakiem zdobień, sprzęty powinny zaś odznaczać się jak najprostszym designem. Najlepiej, aby kabina prysznicowa była przestronna i cała ze szkła. Bardzo popularne w nowoczesnych łazienkach są prysznice typu walk-in, które nie mają brodzika ani kabiny – jest to jedynie fragment przestrzeni oddzielonej szklanymi drzwiami i z podłogowym odpływem. Jeżeli skłaniasz się bardziej w stronę wanny, wybierz model wolnostojący w nowoczesnym stylu. Wówczas możesz postarać się o to, aby wannę oraz umywalkę łączył wspólny kolor lub ten sam rodzaj kranu np. w stylu retro. Możesz lekko poeksperymentować z akcentami ceramicznymi i postawić w swojej łazience wannę o nieregularnym kształcie w kolorach imitujących kamień lub drewno itp.

Łazienka styl loft – dodatki do przestrzeni

Jak wspominaliśmy wcześniej, styl loftowy nie przepada za wieloma ozdobami. Charakteryzuje go bowiem minimalizm i przestronność. Często mówi się także o tym, że cechy tego stylu to odwaga i kreatywność. Stawia się tutaj bowiem głównie na geometryczne dodatki, które podkreślają surowość i oszczędność naszej przestrzeni. Wszystkie pomieszczenia, nie tylko łazienka loftowa, powinny zachować prostotę i nie być zagracone niepotrzebnymi przedmiotami. Jakie akcesoria możemy więc umieścić w naszej łazience? Na pewno należy powiesić tam lustro. Poza tym, że jest to estetyczny dodatek, pełni ono również konkretną funkcję. Nie musisz ograniczać się do jednego lustra – możesz postawić lub powiesić nawet kilka w różnych miejscach. Zawsze dobrze będą się prezentować okrągłe lustra ścienne, np. model Sander. Możesz wybrać spośród 4 rodzajów, z których każdy ma inną średnicą – 50, 60, 70 lub 80 cm. Niezależnie od tego, w jakich kolorach będzie urządzone to pomieszczenie, każda łazienka loft robi wrażenie, jeżeli postawi się na drewniane ozdoby i akcesoria. Jednym z funkcjonalnych dodatków będzie np. bambusowy kosz na pranie Basia. Jest on wykonany z naturalnego bambusa, a w środku jest wyłożony materiałem oraz ma pokrywkę. W każdej łazience powinny znaleźć się także uchwyty na ręczniki. Wieszak loftowy Kendar ma cztery uchwyty, jednak z tego modelu kupisz także taki z jednym, dwoma lub trzema uchwytami. Jest on wykonany z lakierowanego bambusa, a metalowy wariant to zaś aluminium malowane proszkowo. Wieszak tego typu sprawdzi się również w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia lub przedpokój. Jeżeli lubisz rośliny, ale w łazience nie ma dostępu do światła dziennego, to możesz zdecydować się na sztuczne sukulenty lub lasy w słoiku. Będą one idealnie pasować do takiego industrialnego wyposażenia. Można ustawić je na podłodze, jednak jeśli są to małe rośliny, lepiej będzie trzymać je na półce. Może to być np. mała bambusowa półeczka Bandar – oprócz miejsca na doniczki ma również kilka metalowych drążków, gdzie powiesisz ręczniki.

Mała nowoczesna łazienka w loftowym stylu

Co prawda łazienka loftowa oraz inne pokoje w tym stylu powinny być obszerne, jednak nie oznacza to, że nie możesz urządzić ich w małych pomieszczeniach. Nie każdy może pozwolić sobie przecież na kupno ogromnego mieszkania. Jeśli chcesz urządzić małe mieszkanie w bloku na loftowy styl, nic nie stoi na przeszkodzie. Pomieszczenia o niewielkim metrażu wyposażone w meble i dodatki o nowoczesnym designie nabiorą przytulności. Łazienka loft w małym mieszkaniu nadal będzie prezentować się świetnie. Wystarczy, że zamiast wolnostojącej wanny zrobisz taką pod zabudowę połączoną z baterią prysznicową lub kupisz zwykłą kabinę prysznicową ze szkła. Kabiny bez brodzika dodatkowo będą sprawiać, że całe pomieszczenie będzie wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Pralkę można wówczas postawić w kuchni. Dobór kolorów i materiałów jest oczywiście taki sam jak w przypadku klasycznej dużej przestrzeni loftowej, jednak lepiej będzie postawić tutaj na jasne kolory, zwłaszcza na ścianach – sprawdzi się więc szara lub biała farba i kafelki w podobnym odcieniu. Na podłodze można wówczas położyć ciemne drewno lub kafelki. Dzięki temu przestrzeń nie będzie tak przytłaczająca, a jasne barwy optycznie nieco ją powiększą.

Przejdźmy do dodatków. Najlepiej postawić tutaj na proste, metalowe elementy, które będą przypominać wyglądem coś, co możemy zobaczyć w warsztatach czy fabrykach. Może to być np. czarny wieszak Athos na ręczniki lub srebrny Ortys. Pierwszy z nich jest przyczepiany z dwóch stron do ściany, ma trzy szczebelki oraz dwa uchwyty, gdzie można powiesić myjkę lub szczotkę do ciała. Drugi zaś składa się z jednego podłużnego elementu przykręcanego do ściany oraz z czterech obrotowych ramion. Na dole znajduje się jeden haczyk.

Nawet jeżeli pralkę umieścisz w innym pokoju, kosz na pranie wciąż możesz pozostawić w łazience, nie zajmuje on bowiem zbyt dużo miejsca. Do łazienki loftowej urządzonej na biało czy szaro na pewno będzie pasować bambusowy kosz w białym kolorze. Wygodnie jest również umieścić niewielkich rozmiarów wiszącą półkę przy wannie lub w kabinie prysznicowej, np. półkę loftową Prela.

Wróć