Pomysły na elewacje – co jest teraz w modzie? Beton, kamień?

ToHurt.pl
 | 28/08/23

Jakie rodzaje elewacji są obecnie w modzie? Przekonaj się! Poniżej omawiamy najciekawsze pomysły na elewacje, które z pewnością przyciągną do Twojego domu spojrzenia pełne uznania.

Wygląd zewnętrzny budynku – domu rodzinnego, bloku czy obiektu użyteczności publicznej – jest bardzo istotny. Można śmiało powiedzieć, że jest jego wizytówką. Jednym z najważniejszych elementów jest elewacja. Jej kolor oraz faktura to pierwsze, co zauważamy, patrząc na dany obiekt. Zatem jakie rodzaje elewacji są obecnie w modzie? Przekonaj się! Poniżej omawiamy najciekawsze pomysły na elewacje, które z pewnością przyciągną do Twojego domu spojrzenia pełne uznania.

Co trzeba wziąć pod uwagę, odnawiając elewację?

Istnieje kilka kluczowych reguł, którymi warto się kierować, aby ostateczny projekt budynku robił odpowiednie wrażenie. Na pewno należy wziąć pod uwagę jego sąsiedztwo i okolicę, w jakiej się znajduje. Wiąże się to z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który ustala pewne wytyczne obowiązujące na danym terenie. MPZP to akt prawny określający przeznaczenie danego terenu i rozmieszczenie inwestycji celu publicznego, a także ustalający sposób zagospodarowania i warunki zabudowy. Co to oznacza w praktyce? MPZP decyduje:

  • jaki rodzaj budynku możesz postawić w danej lokalizacji,
  • jaką wysokość może osiągnąć,
  • co może powstać w sąsiedztwie tego budynku,
  • gdzie będzie się znajdować dojazd na posesję.

Czasami ten akt prawny może nawet z góry narzucać kolorystykę i materiały wykończeniowe dla budynków powstających w danym miejscu.

Styl i kolor elewacji – o czym pamiętać?

Rozważając pomysł na elewację swojego domu, zwróć też uwagę na jego styl. Materiały wykończeniowe oraz ich barwy muszą być spójne z całą nieruchomością. Dla przykładu – czego innego użyjesz do wykończenia budynku w stylu nowoczesnym, a czego innego w przypadku stylu vintage. Największą ostrożność należy zachować przy obiektach z dużą liczbą zewnętrznych ozdób i detali.

Trzeba również pamiętać o dachu i o tym, że coraz częściej miewa on ciekawe i oryginalnych odcienie, do których elewacja powinna pasować. Klasyczne kolory dachówek zawsze będą łatwo dostępne oraz modne, jednak czasami warto spróbować czegoś nowego. Efektownie będzie się prezentować na przykład ciemnoniebieski dach oraz biały kamień na elewację. Te kolory stworzą ze sobą przyjemny dla oka kontrast.

Kamień na elewacje – aranżacja domu i ogrodu

Jeśli na bieżąco śledzisz najnowsze doniesienia o stanie klimatu i trendy w ekologii, na pewno chcesz urządzić dom zgodnie z jej zasadami. W takim wypadku ucieszy Cię, że w przestrzeni publicznej coraz częściej możemy znaleźć tzw. zielone dachy. To ekologiczne rozwiązanie, które ma także szereg innych zalet. Przede wszystkim pięknie wygląda. Poza wizualnym aspektem trzeba też docenić to, że taki dach poprawia mikroklimat danej przestrzeni, ponieważ obniża temperaturę powietrza. Woda, która jest w nim magazynowana, pozwala na odżywianie roślin w okresach suszy.

Dachy te pojawiają się także na prywatnych posesjach. Ich kolejną zaletą jest pozytywny wpływ na redukcję potrzeb energetycznych budynku, jako że charakteryzują się właściwościami termoizolacyjnymi. W zimie będą ograniczać koszty ogrzewania, a latem – klimatyzacji. Zielony dach na twoim domu może więc być wyjątkowo korzystną opcją, a dodatkowo urozmaici posesję swoją oryginalnością. Elewacje z kamienia w towarzystwie takiego dachu będą wyglądać naturalnie i intrygująco. To doskonałe połączenie!

Jaki kamień na elewację do zielonego dachu?

Nie jest łatwo dobrać kamień na elewację tak, aby pasował do reszty domu. Jak wobec tego wygląda taka decyzja, gdy chcesz mieć u siebie zielony dach? Na początku najlepiej zastanowić się nad kolorem – do takiego dachu najbardziej będzie pasować szary lub czarny kamień. Warto sobie wyobrazić, który kamień najładniej komponowałby się z trawnikiem w ogrodzie i pójść tym tropem.

Jedną z najlepszych opcji do zielonego dachu będzie kamień naturalny Nisos slim. Jego dokładny kolor to kremowy kwarc. Ten kamień na elewację jest odporny na działanie czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, promieni słonecznych. Każdy naturalny kamień cechuje duża wytrzymałość i elegancja. Można go zastosować jako element dekoracyjny wnętrza – na przykład przy kominku oraz na elewacji. Drugim ciekawym wyborem kolorystycznym jest kamień naturalny Leros Slim, którego barwa określona jest jako szary kwarc. Tylko naturalne kamienie zastosowane na elewacji mogą gwarantować trójwymiarowy i elegancki wygląd. Wyroby gipsowe będą jedynie imitować taki efekt, lecz nigdy nie oddadzą go idealnie.

Elewacje z kamieniem dekoracyjnym – które kolory są popularne?

W ostatnich latach utrzymuje się moda na stonowane i neutralne barwy wewnątrz mieszkań. Dotyczy to głównie takich kolorów jak biel, szarość i różne odcienie beżu czy brązu. Od niedawna jednak uznanie zaczynają zyskiwać także bardziej wyraziste oraz pastelowe kolory.

Brązy i beże to odcienie, które często stosuje się w celu ocieplenia bieli czy szarości. Szczególnie lubiane są kawowe odcienie – na przykład cappuccino czy frappé. Brąz możesz łatwo wprowadzić swojego domu w formie drewnianych elementów. Na zewnątrz mogą to być deski elewacyjne.

Szarość to odcień, który cieszy się chyba największą popularnością, jeśli chodzi o elewacje w polskich domach. Szare elewacje z kamieniem dekoracyjnym to wyjątkowo lubiane rozwiązanie, które od lat nie wychodzi z mody. Ciekawym wyborem może być kamień naturalny Dekos. Jego kolor jest określony jako rdzawy kwarc, ponieważ każda płytka to połączenie szarych elementów kamienia z czerwonopomarańczowymi akcentami. Ponadto drobinki kwarcu błyszczą pod wpływem światła, co daje wyjątkowy efekt. Podobny kolorystycznie jest także kamień naturalny Samos. Każdy blok płytki składa się z klejonych kostek z naturalnych kamieni, które tworzą jednolitą strukturę. Jego kolor to rdzawy łupek. Ten model ma więcej brązowych elementów od wcześniej opisywanego, więc spodoba się osobom chcącym odejść od wszechogarniającej szarości. Oczywiście przedstawione na zdjęciach kolory należy traktować poglądowo, ponieważ wpływa na nie obróbka zdjęć i światło.

Nowym trendem w 2023 są pomysły na elewacje w pastelowych odcieniach. Na rynku można spotkać głównie elementy elewacyjne w kolorze zielonym – na przykład w odcieniu pistacjowym – ale także błękitnym czy jasnoróżowym. Barwy te są delikatne, nie przytłaczają optycznie budynku i dzięki temu sprawdzają się świetnie jako główny kolor całego obiektu. To obecnie najnowszy krzyk mody!

Wady i zalety wynikające z użycia kamienia dekoracyjnego na elewacji

Jedyną wadą związaną z zastosowaniem kamienia na elewacji może być cena produktu. Większość z rodzajów kamienia na elewację bowiem kosztuje bowiem od 100 do nawet 200 zł za metr kwadratowy. Korzystając z dobrych promocji, można kupić je zazwyczaj poniżej 100 zł. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że za taką cenę zyskujesz długą żywotność i bardzo wysoką jakość, więc zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję – zwłaszcza jeśli przyjrzysz się także pozostałym zaletom tego produktu.

Elewacje z kamienia charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia. Dla porównania – bardzo popularne elewacje z baranka lub pucu potrzebują regularnych poprawek i czyszczenia co około trzy lata. Koszty, które będą generowane przez takie zabiegi, po kilku latach zdecydowanie przekroczą budżet, jaki mógł zostać przeznaczony na elewację z kamienia. Kolejnym plusem tego materiału budowlanego są doskonałe właściwości izolacyjne. Oznacza to, że wewnątrz budynku latem będzie przyjemnie chłodno, a w zimie nieco cieplej. Możesz wówczas również zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji. Kamień chroni wnętrze domu nie tylko przed temperaturą, ale także wilgocią. Nie musisz się zatem obawiać pleśni czy grzyba na ścianach i sufitach.

Łatwy montaż takich paneli elewacyjnych jest również dużym ułatwieniem. Kładzenie tego materiału budowlanego wygląda właściwie tak samo, jak proces montowania płytek w łazience lub kuchni. Trzeba jedynie pamiętać, że bardzo ważny jest klej, który zostanie użyty. Musi to być specjalny klej do kamienia naturalnego lub na bazie białego cementu. Zastosowanie zwykłego kleju do płytek ceramicznych lub gresu mogłoby po pewnym czasie spowodować pojawienie się brzydkich wykwitów na kamieniu, których nie da się w żaden sposób wyczyścić.

Co jeszcze warto wiedzieć o kamieniu na elewację?

Materiały naturalne charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale także unikalnością, dzięki czemu każda aranżacja z ich użyciem jest zupełnie inna. Nie istnieją przecież nawet dwie dokładnie takie same płytki. Kamień elewacyjny wyróżnia różnorodność kolorów i deseni. Naturalny kamień elewacyjny jest produkowany z różnych materiałów, między innymi:

  • kwarcu,
  • bazaltu,
  • piaskowca,
  • marmuru,
  • łupku.

Każdy z nich wyróżnia się innymi barwami i fakturami, a także nieco innymi właściwościami i cechami. Zastosowanie tego materiału budowlanego wewnątrz mieszkania dodaje każdemu pomieszczeniu elegancji i kreatywności. Często kładzie się go tylko na fragmentach ścian lub w niektórych wyznaczonych strefach – na przykład przy kominku.

Naturalny kamień będzie pasować zarówno do przestrzeni urządzonych nowocześnie i minimalistycznie, jak i do tych bardziej tradycyjnych. Może być jedynie estetycznym dodatkiem twojego domu lub dominującym elementem jego stylistyki. Pomieszczeniem, w którym warto zastosować ten materiał budowlany, jest między innymi przedpokój.Urządzając go, należy zadbać o estetykę oraz funkcjonalność pomieszczenia. Istotny jest właściwy dobór kolorów, ponieważ przedpokój jest zazwyczaj pozbawiony dopływu światła naturalnego. Wobec tego uważaj na ciemne barwy kamienia i wybieraj raczej te, które nieco rozjaśnią pokój. Sprawdzi się tutaj zatem jakiś jasny kamień dekoracyjny o mało skomplikowanej strukturze.

Z kolei najlepsze kamienie na elewację to gnejs, kwarcyt, granit, łupek oraz bazalt. Nie nadają się do tego natomiast zbytnio takie kamienie jak marmur, wapień czy piaskowiec. Te skały, które można stosować na zewnątrz, charakteryzują się bowiem mrozoodpornością i nasiąkliwością. To kluczowe, aby kamień nie chłonął cieczy i miał wysoką gęstość. Jeżeli kamień będzie gromadzić wodę, zacznie ona zamarzać w okresie zimy, a w efekcie cała elewacja popęka.

Marmur należy więc stosować jedynie we wnętrzach, ponieważ ma on wapienną strukturę. Oznacza to, że jest porowaty, co zwiększa jego nasiąkliwość oraz tendencję do przebarwiania. Oczywiście, jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby to właśnie marmur zdobił twoją elewację, możesz go położyć na zewnętrznych ścianach budynku. Wiedz jednak, że będzie on wymagać regularnej pielęgnacji – należy go często impregnować, aby pory były odporne na wilgoć.

Wróć