Przydomowy ogródek z tunelem foliowym - co warto wiedzieć

Tohurt.pl
 | 25/02/21

Posiadasz ogródek lub działkę rekreacyjną? Warto wykorzystać niezagospodarowany obszar w sposób rozsądny i przemyślany.

Posiadasz ogródek lub działkę rekreacyjną? Warto wykorzystać niezagospodarowany obszar w sposób rozsądny i przemyślany. Nawet jeśli do tej pory nie fascynowałeś/aś się uprawą roślin, warzyw lub krzewów i drzewek owocowych, warto rozważyć taką alternatywę. Może okazać się, że jest to ciekawe doświadczenie, a plony będą nagrodą za poświęcony czas i ciężką pracę. 

Zastanawiasz się nad stworzeniem przydomowej hodowli? Warto w tym celu wykorzystać tunel foliowy ogrodowy lub niewielką szklarnię foliową. W jakim celu? Wszystkie istotne informacje odnośnie tego typu konstrukcji przygotowaliśmy w dalszej części tekstu. Zobacz, jak wiele możesz zyskać!

Zalety konstrukcji foliowych 

Co sprawia, że tunel foliowy jest tak cenionym produktem? Na liście znajdziesz przede wszystkim takie atuty jak:
    • atrakcyjna cena (zwłaszcza w porównaniu ze szklarniami lub konstrukcjami z pleksi),
    • zabezpieczenie roślin przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
    • lekka i mobilna konstrukcja,
    • duże możliwości personalizacji i rozbudowy,
    • możliwość stworzenia dogodnych warunków (np. dogrzewanie roślin w przypadku przymrozków),
    • ograniczenie ryzyka związanego z chorobami, grzybami, pleśnią i szkodnikami. 

Jak widać, tunel foliowy ogrodowy ma długą listę zalet. Powinni więc z nich korzystać przede wszystkim miłośnicy ogrodnictwa lub amatorzy stawiający pierwsze kroki w uprawie roślin typu “greenhouse”.

Monitoring warunków panujących w tunelu

Nie zapomnij, by pilnować sytuacji w tunelu. Mimo zastosowania wysokiej klasy tworzyw, jest to w dalszym ciągu pewne ograniczenie dostępu do tlenu. Należy zatem dokonywać stałych pomiarów wilgotności i temperatury. Sprawdzaj także, czy uprawa otrzymuje wystarczającej ilości powietrza. W końcu każdy gatunek (lub nawet poszczególne odmiany), mogą mieć zupełnie inne zapotrzebowanie na światło, tlen, temperaturę, wilgotność powietrza i ilość wody. 

Tunel foliowy izoluje do pewnego stopnia rośliny przed warunkami panującymi na zewnątrz. Ma to jednak swoje czarne strony. W przypadku pojawienia się chorób, grzybów, pleśni lub szkodników, trzeba działać jeszcze szybciej, niż w przypadku upraw otwartych. Mimo że w tunelu/szklarni nie ma wiatru, który roznosiłby szkodliwe mikroorganizmy lub robactwo, prawdopodobnie zagęszczenie roślinności jest dużo większe. Mają więc one idealne warunki do rozprzestrzeniania się i będą z tego korzystać tak mocno, jak tylko się da. 

Czy pleksi nie będzie lepszym rozwiązaniem?

Wśród amatorów często pojawia się opinia, że pleksi jest lepszym rozwiązaniem ze względu na swoją sztywność. Z pomocą tych cienkich szyb z tworzywa sztucznego można stworzyć naprawdę ciekawą mini-szklarnię w ogrodzie o bardzo wysokim poziomie estetyki. Szklarnie z pleksi są jednak dużo mnie mobilne, a ryzyko uszkodzenia cienkiego tworzywa sztucznego podczas regularnego montażu/demontażu jest bardzo wysokie. Do tego dochodzi wyższa cena, która wcale nie oznacza większych plonów i możliwości. 

Wszystkie informacje odnośnie tuneli foliowych lub szklarni, przygotowaliśmy w oparciu o konstrukcje dostępne w ToHurt.pl. Są to rozwiązania wyprodukowane z dbałością o detale (o czym świadczą m.in. pozytywne opinie zadowolonych użytkowników). Dzięki temu mamy 100-procentową pewność, że w Twoim przypadku sprawdzą się one równie dobrze!

Wróć